RGG & Robert Więckiewicz: Planet LEM @ Teatr Stary w Lublinie

18
I
2023
19:00
Teatr Stary w Lublinie
Jezuicka 18, 20-113 Lublin

muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów.  Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Robert Więckiewicz – aktor filmowy i teatralny, urodzony w 1967 w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia. Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego. Grał w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego. Jego najgłośniejsze role to Leopold Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i zagranicą, m.in. aż pięciu Orłów – Polskiej Nagrody Filmowej. Ostatnie przed pandemią filmy i seriale z Więckiewiczem w rolach głównych to m.in. „Kler” Smarzowskiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego, „1983” – pierwsza polska produkcja dla platformy Netflix. Na premierę kinową czekają m.in. „W2”, najnowszy projekt Smarzowskiego i „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – pełnometrażowy debiut Mateusza Rakowicza.


Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.